igneli Epilasyon Merkezi

İğneli Epilasyon ya da “elektroliz”, istenmeyen tüylerden kurtulmak için 100 yıldan fazla süredir kullanılan bir yöntemdir. Kıl köküne elektrik akımı gönderilmesi ve kıl köklerinin yok edilmesi esasına dayanmaktadır.

 

İğneli-Epilasyon-vanda-igneli-epilasyon-hizmetleri-van-asya-guzellik-salonu-epilasyon-merkezi-ipekyolu

 

İğneli Epilasyon Nedir  ve  Nasıl Çalışır ?

İğneli (elektroliz) epilasyonunda; kıl folikülünden daha ince metal problar, sahip olunan kök açıklığından, kıl köklerine sonda yapılarak elektrik akımı verilmektedir. Bu işlem sayesinde başka hiçbir dokuya zarar vermeden istenmeyen kıl yapılarının zarar görmesi sonucu kıl folikülünün azalması sağlanır.

İğneli (elektroliz) epilasyon, lazer epilasyona kıyasla kıl pigmentine değil kıl folikülüne etki ettiğinden dolayı cilt ve kıl rengine bağlı olmaksızın herkes üzerinde uygulanabilir.

İğneli (elektroliz) epilasyon; uygulanan elektrik akımı tipine bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır.

Galvanik elektroliz : Bu tip iğneli epilasyon yöntemi kıl folikülünde kimyasal bir reaksiyon yaratmak için problarda DC (doğru akım) kullanılarak yok etmeyi amaçlar.

Termoliz elektroliz : Bu yöntemde, alternatif akım (AC) iğne içinden geçer ve kıl folikülünün etrafındaki su moleküllerinde titreşim etkisi yaratır. Bu sayede kıl köklerinde ısı üretilir. Galvanik elektroliz ile karşılaştırıldığında bu yöntem kesinlikle daha hızlı ancak galvanik yönteme nazaran daha fazla ağrılı olabilmektedir.

Blend elektroliz : Bu tür iğneli (elektroliz) epilasyonda iğne aracılığıyla  AC ve DC akımları birlikte kullanılır. Anlaşılacağı gibi hem galvanik hemde termoliz yöntemlerinin kombinasyonu şeklinde uygulanmaktadır.

İğneli  Epilasyon Her Bölgeye Uygulanır mı ?

İğneli epilasyon kalıcı olarak istenmeyen kıl foliküllerinden kurtulmak için yaygın olarak yüz çevresinde (kaşlar, üst ve alt dudak, yanaklar, çene, saç çizgisi, kaş arasındaki burun köprüsü alanında ve favorilerde) ve aynı zamanda boyun, omuz, kol ve koltuk altları, göğüsler, karın, bikini bölgesi, bacaklar, sırt ve göğüs.içinde uygulanmaktadır.

İğneli Epilasyonda Kaç Seans Gerekmektedir ?

İğneli (elektroliz) epilasyonda her bir kıl folikülü ayrı ayrı tedavi edilmektedir. Tedavinin tek işlemlik bir süreç olmadığını unutmamak gerekir. Kişinin kıl yapısına ve kalınlığına bağlı olarak değişen sıklıkta birden fazla seans uygulanan bir işlemdir. Örneğin kaşlar üzerinde yapılacak bir tedavi işlemi deneyimli teknisyenler tarafından 15-30 dakika arasında sürmektedir. Kişinin kıl yapısına ve uygulanan bölgeye bağlı olarak yaklaşık 15-30 seans yapılması yeterli olmaktadır.

İğneli Epilasyon Tedavisinden Beklenen Sonuçlar ?

İğneli (elektroliz) epilasyon kalıcı epilasyon için FDA tarafından onaylanmış tek yöntemdir. İğneli epilasyonun ilk tedavisinden sonra birkaç hafta ya da ay içinde istenmeyen tüylerin azaldığı fark edilebilmektedir. Ancak uygulanan tedavi şekli, türü, miktarı, sıklığı, kişinin kullandığı ilaçlara dayanan birçok faktör iğneli epilasyon tedavisine etki etmektedir. Bu nedenle istenmeyen tüylerin tamamından kurtulmak için ek tedaviler gerekebilir. İğneli epilasyon tedavisi sonrasında ciltte geçici yan etkiler olarak kızarıklık, şişlik ve hasasiyet artışı gözlenebilir.

İğneli Epilasyonun Uygulamasının Sakıncalı Olduğu Durumlar ve Ağrı Faktörü ?

İğneli (elektroliz) epilasyon kalıcı olmasına nazaran,  kişiye göre değişecek şekilde ağrı hissi uyandırabilen ve zaman alan bir işlemdir. Bireysel ağrı toleransı; tedavi uygulanılacak alanın büyüklüğü, kıl folikülünün eğriliği, cilt hassasiyet düzeyi, hormonal denge gibi faktörlere bağlıdır. Her birey tedavi aşamasında uyarımları farklı algılamaktadır. Uygulanan akım tipi ve miktarı, konusunda uzman kişilerce ayarlanarak en az rahatsızlık hissi yaratacak şekilde uygulanabilmektedir. İğneli epilasyon tedavisi görenlerin bir çoğu hissedilen acıyı küçük bir ısırık gibi tanımlarken, acı hassasiyeti yüksek az bir kesim tarafından ağrı hissedildiği rapor edilmiştir.

İğneli (elektroliz) epilasyon kulaklar ve burun içine ayrıca kalp piline sahip olan kişilere, ben veya doğum lekesi gibi alanlara kesinlikle yapılmamalıdır.