Cilt Bakımı Uygulaması

,

Cilt Bakımı ve Önemi ?

Gelişmeye başlayan toplumlarda, bireylerin bakımlı, güzel ve çekici olma arzusu giderek artan bir davranış biçimidir. Bireyler içinde bulundukları zamanın, kültürün gerektirdiği şekilde, farkındalık yaratmak için sürekli olarak süslenmeye özen göstermişlerdir. Bu bağlamda kozmetik ve cilt bakım ürünleri kullanımı da giderek artan bir olgu içerisinde bulunmaktadır. Kişinin sahip olduğu bakımlı, sağlıklı ve güzel bir görünüm elbette ki  yaşam tarzını yansıtan bir faktördür. Günümüzde de modern  insanların ihtiyaçları arasında sağlıklı bir yaşam, zindelik için egzersizler, yeterli düzeyde dinlenme ve etkin  bir şekilde yapılacak cilt  temizliği yer almaktadır. Her ne kadar toplumlardaki güzellik kavramları değişiklik göstersede saç, tırnak, göz, cilt bakımı gibi kavramlar ortak payda da yer almaktadır. Ayrıca kişinin sahip olduğu bakımlı ve güzel bir cilt, bulunduğu ortamda kendine güvenmesini sağlayan, bedensel ve ruhsal olarak motive eden olumlu bir faktödür.

Cilt bakımına ve temizliğine dikkat etmek sadece estetik açıdan değil sağlıklı yaşamın devamı içinde gereklidir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen doku bozulmaları, kırışıklık gibi problemlerin önlenmesi, güneş ışınları, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz beslenme, makyaj, kirli hava koşulları gibi olumsuzlukların ciltte meydana getirdiği etkilerden korumak içinde cilt bakımı sürekli olarak uygulanmalıdır. Tüm bunlara dayanarak buluğ çağından sonra her bayan ve erkeğin canlı, parlak ve dolgun cilt yapısına kavuşmak ve korumak için ayda bir kez cilt bakımı yaptırması faydalı olacaktır.

Cilt bakımı yapmak kadar, kullanılacak ürünlerin doğru bir şekilde  seçimini  yapmak da çok önemlidir. Cildin ihtiyacına göre hangi ürünün kullanılması gerektiği iyi bir  cilt analiz yapılarak belirlenmelidir. Böylece cildin içerdiği esneklik, yağ miktarı, nem kapasitesine göre hangi cilt tipine (hassas, kuru, yağlı, normal, ince vb.) ait olduğunun kararı verilebilir.

Cilt Bakım Uygulaması

Kapsamlı bir cilt bakımı işlemi;  arındırıcı ve temizleyici uygulama (jel, tonik, süt), peeling işlemiyle ölü ve yıpranmış hücrelerin uzaklaştırılması, gözeneklerin yumuşaması ve açılması için buhar artı ozon uygulaması, vakum ile istenmeyen yapıların temizlenmesi ve dezenfekte edilerek cildin sakinleşmesi, cilt tipine uygun serum ve ampullerin masajla birlikte emilimi, yüksek frekans, krem ve maske uygulaması, ardından sıkılaştırıcı bir tonik uygulamasını içermektedir.

Cit bakım programları, cildinizin taze, genç ve doğal bir görünüm kazanması için kişinin isteğine, rahatsızlığına, cilt yapısına (kuru, yağlı, hassas, ince, normal vb.) bağlı olarak değişmekle beraber besleyici, arındırıcı, tazeleyici, dengeleyici, yaşlanma karşıtı, yenileyici olarak farklı programlar altında sunulmaktadır.

Cilt Bakım Uygulamasından Beklenen Sonuçlar ?

Cilt bakım uygulaması ile kan dolaşımı hızlandırılarak cildin besleyiciliği arttırılır, kapalı gözenekler açılırak temizlenir, yıpranmış ve aktif olmayan hücreler arındırılır, cildin nem oranı arttırılırak taze ve canlı bir yapı kazandırılır, cildin ph dengesi düzenlenir ve  yaşlanma etkilerinden korunması sağlanır.