KARMA CİLT TİPİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

KARMA CİLT TİPİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Karma cilt tipinin en yaygın cilt tipi olduğu söylenebilir. Karma cilt tanımı iki farklı cilt tipine sahip olduğunuzu belirtmek içindir. Dolayısıyla çok daha bilinçli ve doğru tercihler yapmak zorunda olduğunuz bir cilt tipidir.

Karma cilt (mix) tipi;

1)  Yağlıya dönük karma

2)  Kuruya dönük karma olarak ikiye ayrılır.

Karma/Yağlı ciltlerde bazı bölgelerde geniş gözenekler ve zaman zaman akne(sivilce) oluşumu ile görülürken Karma/ Kuru ciltlerde ise bazı bölgelerde gerginlik ve kuruluk hissi söz konusu olabilir. Genel olarak tanımlamak istersek; T bölgesi olarak tanımlanan alın, çene ve burun kısmı daha yağlı, gözenekleri daha geniş ve lekelenmeye daha meyilli,  yanaklar ise daha kurudur. Yanaklar ve boyun bölgesi daha hassas olup, iki farkı cilt tipini bir arada barındırdığı için renk tonu düzensizlikleri de gözlenebilir.

İki farklı cilt tipiyle uğraşmak durumunda kalmanız sebebiyle en çok uğraştıran ve çok dikkat edilmesi gereken bir cilt tipidir. Cildi olumsuz etkileyecek en önemli tetikleyici yanlış temizleyiciler kullanmak ve cildi doğru nemlendirmemektir. Cildin susuz kalması, nemlendirilmemesi ya da yanlış nemlendirilmesi bir yandan ciltte hassasiyete ve tahriş neden olurken bir yandan da cildin yağ yağ üretimini de artırır. Bu da olası sorunları düzeltmek yerine daha çok artırır. Karma cilt tipi mevsime, beslenmeye, varsa kullanılan ilaç ve gıda takviyelerine ve yaşam tarzına bağlı olarak da sürekli olarak değişir. Özellikle mevsim geçişlerinden cilt etkilenir.

Tüm cilt tiplerinde olduğu gibi karma cilt tipinde de yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmaması için cildin günlük ve aylık profesyonel bakımlarının düzenli olarak en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

Akupunktur noktaları “Meridyen” olarak bilinen belli enerji hatları üzerinde bulunan noktalardır. Bedende belli akupunktur noktalarının baskı, ovma ve farklı uygulamalarla manipüle edilmesi tekniğine “Akupresür” adı verilir. Doğru bir şekilde akupresür tekniği ile cildinize yapılan masaj cildinizin genç kalmasında bakım ve ürün kadar hatta bazı durumlarda çok daha fazla etkilidir. Yıllardır akupresür tekniğiyle cilt bakımı yapan bir uzman olarak tekniğin başarısını tüm danışanlarımda yakından gözlemlemekteyim. Bu teknikle yapılan uygulamalarla aynı zamanda bedeninizdeki enerji meridyenlerinde var olan blokajlarda da çözülmeler gerçekleşmekte ve hayat enerjiniz yükselmektedir.

Unutmayın oluşmuş deformasyonu gidermek her zaman daha zor ve çok daha maliyetlidir. Bu yüzden hangi cilt tipine sahip olursanız olun tedbiri elden bırakmayın. Yaş alın, yaşlanmayın. İyi bakılmış bir cilt her zaman yaşınızdan daha genç ve sağlıklı duracaktır. Aynaya her baktığınızda gördüğünüz ilk şey gözlerinizdeki ışıltı ve cildinizin nasıl göründüğüdür. İyi görünen bir cilt kendinize olan güveninizi ve hayattaki başarınızı da artırır. Hem fiziksel görüntünüz, hem de ruh sağlığınız için GEÇ KALMAYIN, GENÇ KALIN…

‘’ AKUPRESÜR TEKNİĞİ İLE YAPILACAK DOĞRU BAKIM & DOĞRU ÜRÜN  ’’ Cildinizin Hayat Felsefesi Olsun…Sevgiler

Uzm. Est. Emine Tuzgu Alkış