EMİNE TUZGU ALKIŞ’ tan DİNLEYELİM: CİLDİMİZ KIŞA NE KADAR HAZIR?

Kategori: Haber ve Duyuru | Ziyaret: 2.078 Kez

 

 

Mevsim geçişlerinde ruh ve beden dengemizi koruyarak doğaya uyum sağlamamız gerekmektedir. Unutmamalıyız ki; vücudumuzu saran en büyük organımız derimizdir.

İnsanın cildi her an, her mevsim bakım isteyen bir parçamızdır.  O halde; sağlıklı bakımlı cilt nasıl olur? Mevsimlere göre insan cildi değişir mi? Bu ve buna benzer soruların cevabı  Asya Güzellik Salonu Uzm.Est. EMİNE TUZGU ALKIŞ tan dinleyelim;

 

CİLDİMİZ KIŞA NE KADAR HAZIR?

Mevsim geçişlerinden en fazla etkilenen en hassas bariyerimiz cildimizdir. Bir yandan soğuk ve kuru hava, diğer yandan düşük nem oranı, kar ve buzlanma cildimizi risk altına alır. Dolaşım sistemimiz ısı kaybını önlemek için kan akışımızı daha iç organlara doğru çektiğinden ciltte kan akışı azalarak, cildin beslenmesi yavaşlar. Bu durum renksiz, mat bir cilt bir görünüme sebep olur ki bu sağlıksız bir görünümdür. Bu sebeple cildin hava koşullarına ayak uydurması için bazı tedbirlerin alınmasında ve uygun bakım şartlarının sağlanmasında fayda vardır. Uygun bakım önerileri sağlandığında hem bir sonraki yıllara iyi bir yatırım yapmış olursunuz,  hem de mevsim boyunca sağlıklı ve güzel görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kış mevsimini iyi geçirmek, yazın olumsuz etkilerini silmek, parlak, temiz, pürüzsüz, yumuşak ve lekesiz bir cilde kavuşmak için yapılması gerekenleri sıralayacak olursak;

 

TEMİZLİK

İşin başı her zaman temizliktir. Cildinizin üzerindeki ölü tabakanın temizlenmesi,  bakteri oluşumunu önleyerek gerekli hijyeni sağlamak, gözeneklerdeki atıkları cilt yüzeyinden uzaklaştırmak, cilt drenajını sağlayarak daha sonraki uygulamaların derinin alt tabakalarına inerek işlevini yapmasını sağlamak için temizlik şarttır. Hava kirliliğinin de cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerini unutmamak gerekir. Temiz olmayan, gözenekleri tıkalı bir ciltte ne uygularsanız uygulayın iyi bir sonuç almanız mümkün değildir. Unutmayın ki; lavabo gideriniz ne kadar tıkalı ise suyu sızdırması da o kadar zor olacaktır. Cilt ürünlerinde PH dengesi oldukça önemli bir faktördür. Cildinizin kurumasına engel olacak, derinizi tahriş etmeden temizleyecek , cilt tipinize uygun, krem, köpük, jel ve ya akneli ciltler için üretilmiş temizleyicilerden destek alınabilmektedir. Günlük temizleyicilerinize destek olacak , cilt tipinize göre belirli aralıklarla evde kendinizin uygulayabileceği ya da uzman kontrolünde uygulanması gereken  özel peeling uygulamaları da önerilebilmektedir. Buna en iyi kararı uzmanınız verecektir. Bu doğrultuda lütfen uzmanınız önerisini dikkate alınız.

 

NEMLENDİRME

Yaz aylarında güneşin kuruttuğu cildin neme doyurulması gerekir. Özellikle bronzlaşma nedeni ile cildin üst tabakasında ufak ufak pullanmalar dökülmeler görülür. Bu dönemde iyi bir nem verilmezse ciltte lekelenmeler veya renk tonu farklılıkları oluşacaktır. Bunu sağlamak için uygun nemlendiriciler, serumlar ya da nem maskeleri önerilebilir.  Hyaluronik asidin önemi büyüktür. Yazın etkilerini bu şekilde giderebilir, kışa tazelenmiş bir ciltle girebiliriz. Fakat bir yandan da kışın olumsuz mevsimsel koşullarını unutmamalıyız. Hepimiz sosyal bir yaşamın içindeyiz ve bulunduğumuz kış aylarında da rüzgar, soğuk ve kuru havadan etkilenmememiz kaçınılmazdır. Rüzgarlı ve soğuk hava, var olan nemi cildimizden uzaklaştırarak cildimizin nem tutma kapasitesini düşürür, cilt yüzeyinde kurumalara, çatlaklara, kabuklanmalara sebep olur. Hatta bazı kişilerde kuruluk egzaması görülebilir. Oysa bedenimizin 3/4 ü sudur. Bu oran suya ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlatmak için yeterlidir diye düşünüyorum. Kuru üzüm ile yaş üzüm arasında ki fark buna iyi bir örnek oluşturacaktır. Aralarında ki en büyük fark birinin suyunun çekilmiş olmasıdır. Görüyoruz ki; kış aylarında nemlendirmeye yaz aylarından daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta cildimizi yağlandırmamaktır. Uygun olmayan bir nemlendirme ürünü ya da yapılan işlem cilt yüzeyimizdeki gözenekleri tıkayarak, siyah nokta, akne hatta lekelenmelere yol açacaktır. Bu aşamada yine danışmanınınız önemi ortaya çıkmaktadır.

 

VİTAMİN ve MİNERALLER

Cildimizde bulunan genç hücrelerin nem kapasitesi yüksekken, yaşlı hücrelerin nem kapasitesi daha düşüktür. Cilt yenilendikçe hücrelerimiz genç kalır. Bu durumda cildin nem ihtiyacı sağlanır, yenilenme hızı yükselir ve kırışıklıklar hayatımıza daha geç girer. Özellikle A,C,E ve F vitaminleri açısından eksik beslenme cildin yenilenme hızını düşürerek, cildimizdeki yaşlı hücre sayılarını artırır. Bu sebeple mevsimine uygun doğanın bize sunduğu posalı gıdaları her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de lütfen hayatımızdan çıkarmayalım. İhtiyaç halinde dışardan vitamin ve mineral destekli ürün takviyeleri yapalım. Bu doğrultuda uygun krem ve serumlardan destek alabilirsiniz. Akımlarla çalışarak deri altına ürün gönderimi sağlayan cihazlarla da vitamin ve serum kokteylleri cildinize sunulabilir. Bu durumda deri altından sağlanan destekle cilt bariyeriniz güçlenerek yıllara meydan okuyacaktır. Beslenmeden söz etmişken lütfen su içmeyi aksatmayalım, su tüketimimize önem verelim.

 

LEKELERDEN KURTULMAK İÇİN EN UYGUN MEVSİM

Kış mevsiminin en büyük avantajı lekelerden kurtulmak ya da seviyelerini azaltmak için en uygun mevsimin oluşudur. Yazın güneşli havalarda cildin kendini korumak için üst yüzeye çıkardığı melaninin etkisiyle ortaya çıkan güneş lekeleri, hamilelik döneminde hormonların etkisiyle oluşan hamilelik lekeleri ya da çiller için renk açıcı kremlerin yeterli olmadığı durumlarda uzman eşliğinde yapılacak uygulamalar için en uygun mevsim sonbahar ve kış mevsimidir. Meyve asitleri içeren kimyasal peeling işlemi de bu işlemlerden biri olup, lekeler, ince kırışıklıklar, akne izleri, kalınlaşmış cilt dokusu, solgun-mat görünüm, geniş gözenekler ve deri yaşlanması üzerinde en etkili ve güvenilir yöntemlerden biridir. Ancak lekenin (pigmentasyonun) derinliği başarı şansını etkileyen önemli bir etmendir.

 

GÜNEŞ KREMİNE DEVAM

Yazın güneş ışınlarının zararlı etkilerine nasıl maruz kalıyorsak, kış aylarında da aynı etkiler devam ediyor. Bu sebeple yaz döneminde güneş kremini nasıl ihmal etmemeliysek, kış döneminde de aynı şekilde kullanmaya devam etmeliyiz. Ayrıca kardan yayılan ışınlar da cildimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Kısaca; güneş ışınlarının olduğu her mevsim de ve her saatte UV ışınlarına maruz kalmaktayız. Uygun koruma tedbirleri alınmadığında foto yaşlanmaya, lekelenmelere hatta kansere davetiye çıkarılmaktadır. Bu da demek oluyor ki; kaliteyi göz ardı etmeden cildimize uygun bir güneş kremine her mevsim devam…

 

Ürün kullanırken yapılan en büyük hata bir uzmana danışmadan yapılan ürün tercihleridir. Önemli olan doğru zamanda –doğru iklimde- doğru ürünü uygun yaş sınırlarında kullanmaktır. Aksi halde cildinize fayda sağlamak yerine zarar vermeniz kaçınılmazdır. Ve unutmayınız ki; hepiniz özelsiniz. Siz özel olduğunuz için cildiniz de kendinize özeldir. Başka birine fayda sağlayan bir ürünün size de fayda sağlaması söz konusu olmayabilir.

Ruhunuzun ve Bedeninizin Uyum İçinde Olduğu Huzur Dolu, Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim…

Sevgiyle Kalın…

Uzm. Est. EMİNE TUZGU ALKIŞ

 

http://www.vandahaber.com/cildiniz-kisa-ne-kadar-hazir/9487/

Tarih: 18-11-2014 20:10:53+ -

Etiketler:, , , , , , , , , , ,